Tak ako každý rok aj tento zorganizovali Zväz slovenských filatelistov, Slovenská pošta, a. s. a filatelistický portál postoveznamky.sk anketu o najkrajšiu poštovú známku roku 2020. V ankete respondenti mohli odpovedať na tri otázky:
- Ktorú slovenskú poštovú známku za rok 2020 považujete za najkrajšiu?
- Ktorú obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2020 považujete za najkrajšiu?
- Aký námet navrhujete spracovať na slovenských známkach v budúcich rokoch?
Hlasovať bolo možné priamym vyplnením formulára na webovej stránke ZSF, alebo mailom, ale tiež klasicky zaslať odpovede poštou.
Väčšina respondentov (viac než 95 %) využila veľmi jednoduché vyplňovanie formulára ankety na webovej stránke ZSF. Práve tento spôsob hlasovania sa pravdepodobne prejavil vo výraznom počte účastníkov ankety, ktorých bolo 1060 (65,4% mužov a 34,6% žien) z 13 krajín (71% zo Slovenska, 27% z Českej republiky a 2% z ostatných krajín).
Obdobne ako minulý rok, aspoň jeden hlas získala v ankete každá vydaná známka. Výsledky „prvej desiatky“ sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Ako z výsledkov môžeme pozorovať, respondenti uprednostňujú „klasickú“ techniku tlače známok to je oceľotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom (OC+OF). Známkam tlačeným touto technikou (bolo ich šesť) dali 580 hlasov, čo v priemere na jednu známku predstavuje 97 hlasov, kým známkam tlačeným ofsetom (bolo ich dvadsať) dali len 480 hlasov, čo v priemere na jednu známku predstavuje 24 hlasov.
Na 2. otázku odpovedalo 944 respondentov. Tretie miesto tu obsadili dve FDC s rovnakým počtom hlasov. V tabuľke sú uvedené výsledky hlasovania pre prvých 10 FDC a to v poradí akom sa umiestnili.
Na 3. otázku odpovedalo 687 respondentov. Z nich 7% (50 respondentov) uviedlo úplne nešpecifikované námety, napríklad krásnu známku, známku z oceľorytiny, známku veľkého formátu, hárček s viacerými známkami, ….
Ďalších 69% (472 respondentov) uviedlo len námetovú oblasť z ktorej by chceli mať známku. Viaceré námetové oblasti sú už aj teraz vydávané. Najžiadanejšou námetovou oblasťou bola „ochrana prírody“, ktorú žiadalo až 50 respondentov. Za ňou nasledovala tiež vydávaná téma „hrady a zámky“ (41 respondentov) a ešte u nás nevydaná téma „postcrossing“, ktorá teraz vo svete letí. Snáď sa slovenskej známky s takýmto námetom dohľadnej dobe dočkáme aj my. Konkrétne námety uviedlo len 24% (165 respondentov).
Z nich mnoho námetov už aj bolo realizovaných v tomto roku a tiež je uvedených v emisných plánoch na roky 2022 a 2023. Ostatné námety sú na zváženie pre Námetovú komisiu známkovej tvorby. Sú to napríklad: Banskoštiavnické tajchy, Rosenfeldov Palác v Žiline, Zemplínská Šírava, Červený kláštor, Krásnohorská jaskyňa, Mincovňa v Kremnici, či športové udalosti ako MS v kolkoch 2024 na Slovensku, alebo osobnosti: Milan Lasica, Jozef Króner, Pavol Socháň, či Karol Divald – fotograf. Verím, že v nich Námetová komisia známkovej tvorby nájde inšpiráciu pre tvorbu emisných plánov na nasledujúce roky.
Záver: Anketa má svojho víťaza. Zároveň sa ukazuje jej zmysel a fakt, že záujem o slovenskú filateliu neupadá, o čom svedčí pomerne vysoký počet respondentov. Napriek inovatívnej forme hlasovania a možno vďaka nej, si k známkam našlo cestu a svoj názor vyjadrilo 1060 respondentov. Je to zaväzujúce pre všetky zapojené inštitúcie.
Na základe podkladu Ing. Zdeňka Baligu pre web ZSF upravil Martin Polovka